Standart C Programlama Dili


BÖLÜM 2: DEYİMLER VE KONTROL AKIŞI

Düşünüleceği gibi, her deyim, bilgisayara ne yapacağını söyleyen, temel bir program adımıdır. Bu bölüme, tüm C deyimlerinin bir listesini vermekle başlayacağız. Ondan sonra, kontrol akışı deyimleri içindeki ifadelerde sıkça kullanılan işleç grubundan bahsedeceğiz. Bölümün geri kalanında, C program deyimlerinin yürütülme sırasını kontrol eden deyimler detaylı olarak anlatılacaktır.

Bir C programı main fonksiyonunun ilk deyiminden çalışmaya başlar. Eğer kontrol akışı başka yöne yönlendirilmezse, deyimler, program içindeki sıralarında ard arda işletilir ve yürütme main’in son deyiminden sonra durur. Kontrol akışını yönlendirmenin bir yolu da bir fonksiyon çağrısı yapmaktır. Bu bölümde ayrıntılı olarak anlatılacak deyimler ise kontrol akışını kendilerine özgü yollarla etkilerler.

Başlamadan önce, Pascal-severlere önemli bir uyarımız var: C dilinde, noktalı virgül, deyimleri ayırmak için değil, bazı deyimleri bitirmek için kullanılır. Yani, noktalı virgül deyimin bir parçasıdır. Gerek olmadığını sandığınız bazı yerlere noktalı virgül koymanız gerekebilir. Örnekleri gördükçe, kuralların daha açık olacağını umuyoruz.